Szelényi Anya Akadémia

Mert az anyaság tanulható! 

Terhesgondozási útmutató

terhesgondozási útmutató Magyarországon

Pozitív lett a terhességi teszted, és most azt sem tudod, hogy mit is kell csinálni? Ezzel a rövid terhesgondozási útmutatóval segítek neked, hogy gyorsan képbe kerülj!

Magyarországon a terhesgondozás menetét szakmai protokollok szabályozzák, amelyek célja, hogy mind a várandós anya, mind a magzat számára optimális feltételeket biztosítsanak.

Ebben a cikkben részletesen bemutatom

  • a terhesgondozás hivatalos menetét,
  • külön kitérve az egyes szakaszokra,
  • valamint a szükséges vizsgálatokra.
  • Abban is segítek, hogy mikor javasolt felvenni a kapcsolatot a különböző segítőkkel, szülésfelkészítő szakemberekkel.
  • S még megosztom veled azokat is, amiket leghasznosabbnak mondtak a várandós nők, akik eljöttek hozzám perinatális szaktanácsadásra.

Miért fontos a személyre szabott terhesgondozás?

Terhesgondozási útmutató

A várandósság izgalmas időszak minden nő életében, de a megfelelő gondozás és orvosi vizsgálatok elengedhetetlenek a magzat és az anya egészségének megőrzése, valamint a lehetséges komplikációk időben történő felismerése és kezelése miatt.

A gondozás menete egy irányvonalat követ, azonban mindig figyelembe kell venni az egyéni körülményeket, például ikerterhességet vagy fennálló betegségeket.

Fontos: A terhesgondozás részleteit minden esetben a gondozó orvossal (nőgyógyász, háziorvos vagy egyéb szakorvosaiddal) kell egyeztetni, hiszen ők határozzák meg, hogy szükség-e a szokásos terhesgondozási protokolltól eltérni.

Például nálam az IR miatt előre hozták a terheléses vércukor vizsgálatát (ami szerencsére teljesen jó volt), és az endokrinológus is módosította az előírt gyógyszerem adagolását.

Fontos megjegyezni azt is, hogy a protokoll alapján a terhesség megállapítását akkor is egy nőgyógyász orvosnak kell megtennie, ha bábai gondozást, azaz otthonszülést tervez és akkor is, ha a terhességét szülésznő is gondozhatja.

Kiegészítés – Nem hívják rögtön magzatnak a kis pocaklakót:

A fejlődő „egyedet”

  • az első két hétben zygótának,
  • a 2-8. hétig embriónak (ébrénynek)
  • a 9. héttől magzatnak nevezzük.

A terhesgondozás első lépései (6-9. héten)

(Pozitív teszt → 0. ultrahangvizsgálat → Védőnő → Kiskönyv →Házi orvos → Teljes laborvizsgálat)

0. Ultrahangvizsgálat terhesgondozás során, magzat képernyőn

Amikor a menstruációd elmarad és a terhességi teszted pozitív lesz, az első lépés az úgynevezett 0. ultrahangvizsgálat + nőgyógyászati szűrés. Ezt általában a 6-9. hét között szokták megejteni, ekkor megállapítják a terhességed pontos korát és a magzatod elhelyezkedését.

  • A 7. héttől szívtelep pulzálása látható
  • A 8. héttől ébrény mozgása regisztrálható

Érdekesség: sokan hamarabb is elmennek vizsgálatra, de akkor még csak a „valószínűleg elindult baba” tényét tudhatják meg. (Sokaknak ez is igen fontos)

Mit láthattok a UH-on a 6. hét előtt?

  • Az 5. héttől (fogamzás után 3. héttől) petezsákot.

Nálam a 6. héten már lehetett látni a szívműködést. És a leletem ez állt: uterus (méh) üregében szabályos petezsák, benne embrió árnyék látható.
Az orvos által kiállított ultrahanglelet hivatalos igazolásként szolgál, amellyel annál a védőnőnél kell jelentkezned, ahol életvitelszerűen élsz, hogy megtörténjen a „terhes állományba vétel”, vagyis megkapod azt a bizonyos Várandósgondozási könyvet = Kiskönyvet.

Mi a Várandósgondozási vagy terhesgondozási Kiskönyv? Mikor kapod meg?

Amikor a nőgyógyászod igazolja a terhességet, a leleteddel fel kell keresned az a védőnőt, akihez te tartozol.

Google beírod: „Védőnő kereső”, majd ezt a LINKET kapod, oda írd be a címed, azt ahol életvitel szerűen élsz, és kidobja neked annak a védőnőnek a nevét, elérhetőségét és a rendelési idejét, akihez te tartozol.

(Szóval, ha máshol vagy állandó lakcímmel bejelentve, akkor is azt a védőnőt kell felkeresni, ahol életvitel szerűen élsz, nem azt, ahová be vagy jelentve, mert a házhoz is kijáró védőnő feladata, hogy ellássa a területén élő, tartózkodó családokat.
Megjegyzés: A védőnőknek az is elég, ha arról nyilatkozol, hogy élevitel szerűen ott élsz, nem gond, az sem, ha nincs oda ideiglenes lakcímed, viszont jobb ha elintézed ezeket előbb-utóbb, mert a háziorvosos, laboros vagy egyéb jutatásoknál már valószínűleg kelleni fog.)

Ha megvan, hogy melyik védőnőhöz tartozol, akkor felkeresed telefonon, időpontot egyeztettek, és egy személyes találkozás során a védőnőd kiállítja a kiskönyvet. Vagyis bizonyos dolgokat kitölt, majd odaadja neked a Várandósgondozási könyvet = Kiskönyvet, amely a terhesség alatti legfontosabb dokumentumod lesz. (Érdemes mindenhova magaddal vinni).

A várandósgondozási kiskönyvet a védőnőd adja oda

Nekem az első találkozáskor elmondta a védőnői gondozási tervet. Elmondta, hogy ő milyen vizsgálatokat fog elvégezni, milyen gyakran fogunk találkozni, illetve gyermek után járó ellátásokat is átbeszéltük. Ezek a családi pótlék, gyermekgondozást segítő ellátás (GYES), gyermeknevelési támogatás (GYET), anyasági támogatást, csecsemőgondozási díj (CSED), de még a gyermekgondozási táppénzről is kaptam dokumentumot. – Ezeket olvasható dokumentumokban is odaadta nekem a védőnő az első találkozáskor, ha esetleg te ilyen szuper tájékoztatókat nem kaptál, írj nekem, és elküldöm az enyémet.

Mit írnak bele a Kiskönyvbe?

Ebbe jegyzik le a legfontosabb előtörténeti és adminisztrációs információkat, valamint a vizsgálatok eredményét, és ez a kiskönyv részben beutalónak is számít az egyes állami, térítésmentes, kötelező vizsgálatokra is.

Sőt a kiskönyv tartalmazza a rizikó-besorolást, valamint a gondozásra területileg kötelezett szolgáltató nevét (orvos, védőnő, házi orvos, fogorvos*) és címét, a te adataidat, legközelebbi hozzátartozód adatait, egyéb anamnesztikus adatokat. A szülés várható időpontját. A választott gyermekorvos nevét és elérhetőségét is (amit a terhesség 34. hetéig kell megtenni, különben a kórházi szülés után a területi ellátási kötelezettséggel rendelkezdő gyermekorvoshoz / háziorvoshoz lesztek irányítva.)

*A fogorvosi vizsgálatot javasolnak már a várandósság elején, hogy miért fontos ez, azt a Várandós Kisokosomból megtudhatod.

Fontos, hogy ebbe a kiskönyvbe írják bele az anyasági támogatás igénybevételéhez szükséges igazolás kiadásának időpontját is, hiszen ehhez a támogatáshoz szükséges, hogy a terhességed során legalább négy alkalommal – koraszülés esetén legalább egyszer – részt vegyél várandósgondozáson, amire ez a kiskönyv a „bizonyíték”.

Jó, ha tudod, bizonyos önkormányzatok a saját hatáskörükben úgynevezett születési támogatást is adhatnak a településükön bejelentett kismamáknak, de ez az egyszeri támogatás nem jár alanyi jogon mindenkinek, ezért érdemes megkérdezned az illetékes önkormányzatot, (de szerintem a védőnőd biztos mondja is neked), hogy a lakóhelyeden lehetséges-e valamilyen támogatást vagy kedvezményt igénybe venned.

Házi orvos és Laborvizsgálat

Ezt követően a kiskönyveddel elmész a háziorvosodhoz, aki szintén kitölti a Kiskönyvben a rá vonatkozó részt, és beutalót ad neked a térítésmentes laborvizsgálatokra is.

Megtörténik az első teljes laborvizsgálat is, amely vércsoport, ellenanyag, vérkép, vizelet, nagyrutin, INR, és VDRL vizsgálatokat foglal magában.

Probléma mentes terhesség esetén havi terhesgondozáson veszel majd részt!

Problémamentes terhesség esetén havonta történik a terhesgondozás.

A vizsgálatok során ellenőrzik súlyváltozásodat, a vérnyomásodat, a vizeletedet, a magzati szívhangokat, és nyomon követik a magzat fejlődését, az orvosi vizsgálatokat és labor leleteket.

Problémamentes terhesség esetén havonta történik a terhesgondozás.

Az 1. úgynevezett „Genetikai ultrahangvizsgálat” (11-13. héten)

Orvosi magyarázat az 1. genetikai ultrahang után

Ebben az időszakban kerül sor az első szűrővizsgálatra, amelynek részeként a súlyos vagy tipikus fejlődési rendellenességek kiszűrése történik, pl. a Down szindróma valószínűségének szűrése a tarkóredő mérésével és az orrcsont vizsgálatával.

Az ultrahangvizsgálat mellett lehetőség van kombinált teszt elvégzésére is, amely anyai vérvizsgálattal kiegészítve növeli a szűrés hatékonyságát. Ezt a vizsgálatot jelenleg csak térítés ellenében tudod elvégeztetni.

A 2. úgynevezett „Genetikai ultrahang” (18-20. héten)

A második nagy ultrahangvizsgálat során részletes anatómiai vizsgálatot végeznek a már nagyobb magzaton, amely a magzati rendellenességek kiszűrésére szolgál.

Ultrahangvizsgálat terhesgondozás során

Cukorterheléses Vizsgálat (24. hét)

A 24. héten sor kerül a terhességi cukorbetegség kiszűrésére cukorterheléses vizsgálat formájában. Illetve ekkor vérkép és vizeletvizsgálat is történik térítésmentesen. Ezekre is házi orvosod küld (utal be a területileg illetékes laborba.)

→ Amennyiben ezekről a vizsgálatokról részletesebben szeretnél tudni (pl. hogyan készülj, mire számíts a terheléses vizsgálaton), akkor kérd te is a Várandós Kisokosomat.

A 3. ultrahangvizsgálat (30-32. héten)

A 30-32. héten elvégzik a harmadik ultrahangvizsgálatot, ahol a magzat fejlődési ütemét és a lepény működését vizsgálják a szokásos protokoll mellett.

Magzati szívultrahang vizsgálat

A folyamatosan fejlődő orvosdiagnosztikai eszközöknek köszönhetően, már sokkal jobb és részletesebb képet kaphatunk a magzatról, így manapság egyre köztudottabb, hogy a nemzetközi adatok is azt mutatják, hogy a szív a leggyakrabban érintett szerv a magzat fejlődési rendellenességeiben, emellett a leggyakoribb kromoszóma-rendellenességek (Down-, Edwards-, Patau-szindróma) szívhibával is társulnak, nagy százalékban.

A magzati szív vizsgálatára speciálisan kifejlesztett ultrahangvizsgáló fejet fognak használni, amivel ellenőrzik a szív anatómiáját, a szívbillentyűk, szívizomzat funkcióját, áramlást és szívfrekvenciát. Azt nézik, hogy van-e szervi eltérés, ritmuszavar. Nagyrészben erre a genetikai ultrahang vizsgálaton is sor kerül. Az ultrahangvizsgálat egyéb szervi rendellenességekre és kromoszómarendellenességekre is rávilágíthat.

Mikor kell menni magzati szívultrahang vizsgálatra?

Bizonyos magas rizikójú esetekben

  • családban már volt szívbetegség
  • kórós magzati növekedés
  • cukorbetegség
  • autoimmun- vagy kötőszöveti betegség,
  • ikerterhesség
  • biztos vagy feltételezett magzati fejlődési és/vagy kromoszóma rendellenesség
  • kórosan sok vagy kevés magzatvíz esetében
  • mesterséges megtermékenyítés után
  • 37 évesnél idősebb anya

A szűrés optimális időpontja a terhesség betöltött 19-22. hete között van, ilyenkor a szív már megfelelő méretű, de van lehetőség korai szívultrahangra is a 12-14. héten, ezt később kontrollvizsgálat követi.

Miért fontos a magzati szívultrahang vizsgálat?

Azért is lehet fontos, hogy időben felfedjék a szívfejlődési rendellenesség típusát és a súlyosságát, hogy mielőbb elkezdhető legyen az esetleges gyógyszeres, sebészi, katéteres kezelés, gyógyítás. Illetve a szülésre vagy a kisbaba érkezésére is a probléma típusának megfelelően időben fel lehet készülni, értsd jól olyan kórházban szülessen meg, olyan team közreműködésével, akik azonnal segíteni tudnak.

4D Ultrahang vizsgálat, Babamozi

Az igények szerint (általában önköltséges módon) lehetőség van 3D vagy 4D ultrahangvizsgálatra is, amely látványosabb képet nyújt a magzatról, arcáról, ajkairól, végtagokról, magzat mozgásáról, ami nemcsak szuper élmény, de segítséget jelenthet az esetleges fejlődési eltérések meghatározásában is.

A 4. ultrahang vizsgálat és egyéb szűrések, labor (36. héten)

A negyedik ultrahangot vizsgálat is fontos, ahol a magzat méretét és helyzetét határozza meg, hogy várhatóan felkészült állapotban, fejjel lefelé helyezkedik el az anyaméhben.

Valamint hüvelyváladék tenyésztést is végeznek a Streptococcus fertőzés kimutatására, hogy időben kezeljék.

Utolsó laborvizsgálatok (vérkép, vizelet) is vannak még ilyenkor.

A 36. héttől hetente kerül sor CTG vizsgálatra, amely a magzati szívhangokat és a méhtevékenységet követi nyomon.

A 36. héttől hetente kerül sor CTG vizsgálat

Készülj fel a várandósság minden részletére!

Ez az útmutató csak a kezdet. Ha szeretnéd mélyebben megismerni a várandósság és a szülés minden fontos aspektusát, akkor ajánlom figyelmedbe a Várandós Kisokosomat. Ebben többek között részletesen bemutatom a terhességi cukorbetegséget, és gyakorlati útmutatót nyújtok, hogyan kezelheted az eredményeket, hogy te és a babád is biztonságban legyetek.

A kisokosban megtalálod a várandósság minden trimeszterének részletes leírását, jellemzését, valamint átfogó információkat kapsz a szülés fizikai és érzelmi oldaláról. Megtudhatod, hogyan készíthetsz hatékony szülési tervet, és gyakorlatias tippeket adok a költséghatékony babakelengye készítéséhez és az első babázós napok megkönnyítéséhez is.

Szeretnél még személyesebb segítséget? Vedd igénybe a mentorálásomat, és együtt készülhetünk fel a várandósság és az anyaság minden kihívására!

Szerezd be most a Várandós Kisokosomat, és éld meg ezt az időszakot felkészülten és magabiztosan!

 

Megnézem a Várandós Kisokost!

A cikk lektorálását nagyon köszönöm Takácsné Hamar Katalin, védőnőnek!

Tetszett a bejegyzés? Oszd meg másokkal is:

Hasonló tartalmak:

a terhes nők szinte ragyognak

„A terhes nők szinte ragyognak” Mi az igazság?

Gyakran mondják, hogy a terhes nők szinte ragyognak! Mi az igazság? Ha várandósság alatt különböző félelmekkel, aggodalmakkal és negatív érzésekkel tombolnak benned, akkor ez a személyes történet segítségedre lehet.
11-stresszkezelo-otlet

11 stresszkezelő ötlet, amit várandósként megtehetsz a mentális egészségedért

A várandósság sok örömet és izgalmat hoz, de ugyanakkor stresszel is járhat. Ez a cikk 11 ötletet ad, amelyek segíthetnek a stressz kezelésében és a mentális egészséged megőrzésében.
ritusok_hiedelmek

Rítusok és hiedelmek a várandósság idején

Az életünk változások sora, de egy nő életében a legnagyobb testi-lelki és környezeti állapotváltozás, átalakulás a várandósság és a szülés időszakában zajlik. Milyen hiedelmek és rítusok veszik körül a nőket ebben az időszakban? Lehet, hogy van olyan, amit nem ismertél?

Ki írja a ezeket a bejegyzéseket?

Hamar-Szelényi Éva

Baba-mama szakértő és a Szelényi anya akadémia alapítója

Több diplomás szakértőként az anyává válás útján segítem a nőket, jellemzően az első babásoknak vagy külföldön élőknek vagyok első számú választása.

Évi

Kedvenceim

Érdekesnek találhatod

6 kérdéskör leleplezése a várandósság és az elhízás témájában, hiteles infók a terhesség előtti vagy alatti hízásról és az egészségre veszélyes tényezőkről

Facebook csoport

Szakértői segítségek, előadások, meetingek egy privát, de ingyenes csoportban, a Szelényi Anya Akadémia Közösségben.

Instagram

Szeretettel várlak az Instagramon is, kövess be!

Podcast

Hallgasd a Szelényi Anya Akadémia Podcast csatornáját Spotify-on!

Vagy hallgasd a Szelényi Anya Akadémia Apple Podcast-et!