Szelényi Anya Akadémia

Mert az anyaság tanulható! 

Az ásítás titkai, miért ragadós az ásítás

Ásítás titkai

Téged is érdekelnek az ásítás titkai? Az ásítás és annak “ragadóssága” régóta ismert és kutatott jelenség, azonban máig sok titok övezi, hogy mi váltja ki ezt az ösztönös cselekvést, és miért kell ásítanunk, ha mást ásítani látunk.

Ha nem akarod olvasni a cikket, hallgasd meg a Podcast-ként itt a Szelényi Anya Akadémia Youtube csatornáján.

Ha álmos vagyok ásítok?

Még mindig tartja magát az a hiedelem, hogy az ásítás reflexe azért váltódik ki, mert oxigénhiány lép fel az agyban és a szervezet így gondoskodik a friss levegő utánpótlásáról. Ezt a tényt azonban már sok szempontból megcáfolták a kutatók. A mai modern ultrahang berendezéseknek köszönhetően például már tudjuk, hogy a magzatok a 18. hétre képesek ásítani az anyaméhben, pedig nem is szájon át lélegeznek. Sőt, azt is bizonyították már, hogy az ásítás során kevesebb oxigén jut az agyba, mint a normál lélegzés során.

A legújabb kutatások szerint az ásításnak az éberségünk megőrzésében van szerepe. Ásítunk, ha fáradtak vagyunk, vagy ha unalmasnak találunk valamit, ezzel felébresztjük a szervezetünket, és éberen, készen tartjuk a cselekvésre. Megfigyelték például, hogy az ejtőernyősök ásítanak az ugrás előtti pillanatokban.

Az állatok is ásítanak

Az ásítás az állatvilágban is ismert jelenség. A kutyák például gyakran ásítanak, amikor valami számukra izgalmas esemény van kilátásban: séta, evés vagy játék. Feltételezhetően így készítik fel a testüket az erősebb fizikai igénybevételre. Vannak “kutya megfigyelők”, akik úgy tartják, a kutya akkor ásít, amikor zavarban van, ez persze feltételezi azt, hogy hogy a kutya érezheti ezt az érzést.

Bár tény, hogy amikor mi először hazahoztuk a kisfiúnkat, a kutya érzete, hogy nem macskát hoztunk a házba, de mégis valami úgy nyekereg az ölembe, mint egy kiscica. Ekkor láttam én is rajta, hogy mintha zavarba lenne.

Sőt amikor a kicsi az ölemben ásított egyet, akkor ő is ásított, és sokszor együtt tudtak nyöszörögni is.

De nemcsak a kutya tudja utánozni a kisbabát!

Amikor pelenkáztam az újszülött kisbabámat, akkor ki tudtam váltani a szájnyitás reflexét. Amivel fel tudom mérni, hogy a látóideg jól működik-e.

Tehát ha az újszülött a föléje hajoló arcon azt látja, hogy kinyitja a száját, akkor ő is kitátja majd.

Igaz ez is egy leépülő reflex, így az első napokban kiválthatod majd.

Ki ásít nagyobbat?

Szintén érdekes kutatási eredmény, hogy összefüggést fedeztek fel az agy mérete és az ásítás hossza között: minél nagyobb az agy, annál hosszabb az ásítás. Mindez alátámasztja azt a feltételezést is, miszerint az ásítás az agy hűtőmechanizmusában játszik fontos szerepet.

Megfigyelték ugyanis, hogy az emlősök ásítása jóval hosszabb, mint a hasonló agy- és testtömeggel rendelkező madaraké. A kutatók szerint ennek oka, hogy a madaraknak magasabb a maghőmérséklete, azaz a környezet és a madár teste között nagyobb a hőmérséklet különbség, ezért rövidebb ásítás is elegendő számukra, hogy elérjék a megfelelő hűtő hatást.

Mikor ásítunk gyakrabban?

A hűtőmechanizmus elméletét bizonyítja az a megfigyelés is, hogy az évszakok hatással vannak arra, hogy mi, emberek milyen gyakran ásítunk. Amikor a külső környezet hőmérséklete hasonló vagy magasabb a testhőmérsékletünknél, akkor ritkábban ásítunk, hiszen azzal nem tudnánk kellőképpen hűteni az agyunkat. Ezzel szemben télen gyakoribb az ásítás.

TUDTAD?

Ásítás közben nem hallunk jól. Ennek oka, hogy az ún. Eustach-kürt ilyenkor elzáródik és vákuumot képez a középfülben, ami megfeszíti és behúzza a dobhártyát, és az így nem képes venni a beérkező rezgéseket.

Miért ragadós az ásítás?

A világ máig felfedezetlen titkai közé tartozik azonban, hogy miért ragadós az ásítás. Az erre irányuló kutatások azt már bebizonyították, hogy nem az empátia áll a háttérben, a valós okok azonban továbbra is ismeretlenek. Az egyetlen tény, amely bizonyítható volt, hogy a kor előrehaladtával egyre kevésbé van hatással az emberre, ha mást ásítani lát. Fiatalabb korban azonban akár az is elég, ha az ásításra gondolunk vagy olvasunk róla.

Szóval, fel a kezekkel, ki ásított legalább egyszer a cikk olvasása közben? 😀

Az Anya Tanyanyag Bázis leckéit olvasva számos hasonló érdekességről olvashatsz, sőt mindig a legújabb kutatások szerinti információk birtokában lehetsz anélkül, hogy órákig böngésznéd az internetet. Az így felszabadult időt fordíthatod magadra vagy családodra. Hogy hangzik? Ha kíváncsivá tettelek, kattints ide és tudj meg többet!

Tetszett a bejegyzés? Oszd meg másokkal is:

Hasonló tartalmak:

A baba és a matematika született matematikusok vagyunk

A baba és a matematika: született matematikusok vagyunk?

A baba és a matematika: született matematikusok vagyunk? Mikor kezd számolni egy kisbaba? Tudd meg Te is, hogy milyen korán kezdenek el a kisbabák megismerkedni a számokkal. Megdöbbentő tények, kutatási eredmények a babák korai matematikai képességeiről.
Biztos jól hall az újszülött, aki hangra, nagy zajra figyel, összerezzen

Biztos jól hall az újszülött kisbabád?

A megfelelő hallás a beszédfejlődés alapja. Mikor kezdi el megtanulni az anyanyelvét? Hogyan vedd észre, ha baj van?
párkapcsolati idő kisgyerekes szülőknek

5+1 teendő a párkapcsolati idő szépítéséért

Megszületett a gyermeked, de fontos a párkapcsolati idő is? Akkor ez az 5+1 teendőtök van a pároddal, hogy kipihentebben, boldogabban és kiegyensúlyozottabban teljenek a napjaitok.

Ki írja a ezeket a bejegyzéseket?

Hamar-Szelényi Éva

Baba-mama szakértő és a Szelényi anya akadémia alapítója

Több diplomás szakértőként az anyává válás útján segítem a nőket, jellemzően az első babásoknak vagy külföldön élőknek vagyok első számú választása.

Évi

Kedvenceim

Érdekesnek találhatod

6 kérdéskör leleplezése a várandósság és az elhízás témájában, hiteles infók a terhesség előtti vagy alatti hízásról és az egészségre veszélyes tényezőkről

Facebook csoport

Szakértői segítségek, előadások, meetingek egy privát, de ingyenes csoportban, a Szelényi Anya Akadémia Közösségben.

Instagram

Szeretettel várlak az Instagramon is, kövess be!

Podcast

Hallgasd a Szelényi Anya Akadémia Podcast csatornáját Spotify-on!

Vagy hallgasd a Szelényi Anya Akadémia Apple Podcast-et!